Uplatnění absolventa

Podle studovaného zaměření se absolventi mohou uplatnit jako:

  • sociální pracovníci
  • sociální pedagogové
  • vychovatelé v družině
  • pedagogové volného času
  • asistenti pedagoga
  • pastorační pracovníci
  • interkulturní pracovníci

V souladu s platnou legislativou absolvent vzdělávacího programu Sociální pedagogika a teologie, oboru Sociální práce a sociální pedagogika může:

  • kvalifikovaně vykonávat profesi sociálního pracovníka podle § 109 a § 110 odst. 4 písm. a) zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve všech typech zařízení sociálních služeb (§ 34 zákona č. 108/2006 Sb.).
  • kvalifikovaně vykonávat přímou pedagogickou činnost jako vychovatel nebo pedagog volného času podle § 16 odst. 1 písm. d) a § 17 odst. 1 písm. c) zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
  • kvalifikovaně vykonávat přímou pedagogickou činnost jako asistent pedagoga podle § 20 odst. 1 písm. c) zákona č. 563/2004 Sb.

Studium poskytuje absolventům  všech tří zaměření předpoklady pro kvalifikované působení v roli pastoračního asistenta ve farnostech, sborech a školských, sociálních nebo volnočasových zařízeních.

Absolventi Jaboku mohou dále pro správní činnost „při výkonu veřejného opatrovnictví“ požádat o uznání rovnocennosti vzdělání, a to ve správním řízení podle § 34 zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. 

Pro 2. – 3. ročník si studující volí (na konci 1. ročníku) jedno ze 3 zaměření: speciální pedagogiku, nebo sociální práci, nebo interkulturní práci, které je vybaví hlubšími kompetencemi v dané oblasti.

Zaměření SOCIÁLNÍ PRÁCE prohlubuje kompetence v oblasti pokročilých metod sociální práce a přístupů v práci s vybranými cílovými skupinami.

Zaměření SPECIÁLNÍ PEDAGOGIKY prohlubuje kompetence v práci s lidmi s neurovývojovými poruchami (AS, ADHD, ADD), s lidmi s mentálním, tělesným nebo smyslovým postižením a s lidmi s poruchami chování a narušenou komunikační schopností.

Zaměření INTERKULTURNÍ PRÁCE přináší nezbytné dovednosti a kompetence interkulturního pracovníka, který pracuje s migranty a lidmi z odlišného kulturního prostředí, kteří pobývají na území České republiky. Jedná se o osoby v postavení uprchlíka, žadatele o mezinárodní ochranu, státní příslušníky třetích zemí, občany EU aj. Podrobné informace o činnosti interkulturního pracovníka jsou dostupné v Národní soustavě povolání.