Kvašené zelné listy s česnekem a koprem nebo chilli

Recept je zařazen v kategoriích

Fotografie

""

Suroviny

Uvedené množství je počítána přibližně na 1 klasickou zavařovací sklenici o obejmu 0,8 litru

Nálev:

  • voda 
  • sůl (cca 20 g soli na 1 litr vody)

Zelenina - varianta pálivá

  • 1/2 zelí
  • 1 palice česneku
  • 2 větší chilli papričky

Zelenina - varianta nepálivá

  • 1/2 zelí
  • 1 palice česneku
  • 1 bílá paprika
  • 2 větvičky kopru i se stonky

Pro tento typ nakládání zelí je vhodné použít starší zelí (ne rané), které zůstane i po zkvašení křupavé. Pokud použijeme rané zelí, je rychleji zkvašené (ke kvašení stačí 5-6 dní), ale může mít trochu "rozbředlou" konzistenci.

Postup přípravy

Předem převaříme vodu se solí a necháme ji vychladnout.

Sklenice o objemu 0,8 litru se šroubovacími víčky dobře umyjeme (nejlepší je umýt je v myčce na vysokou teplotu nebo vyvařit) a důkladně opláchneme.

Zelí nakrájíme na menší klínky, které se vejdou do sklenice. Vyloupané stroužky česneku podélně překrojíme. Podle toho, kterou variantu připravujeme si překrojíme bílou papriku nebo chilli podélně na několik kousků a odstraníme semínka  (u chilli nemusíme semínka odstraňovat, pokud chceme mít zelí ostřejší).Zelí vložíme do sklenice a proložíme stroužky česneku. U pálivé varianty  přidáme chilli. U varianty nepálivé přidáme papriku a kopr. Nahoře je možné udělat "víčko" z jednoho zelného listu, které zajistí, aby zelenina nevyplavala nahoru. Vše zalijeme slanou vodou tak, aby všechno zelí a další zelenina byly ponořené do nálevu a zároveň aby pod okrajem sklenice zůstaly asi 2 - 3 cm volné.

Na sklenici nasaďte víčko a velmi jemně je zašroubujte, tak, aby při kvašení mohla ze sklenice vytékat tekutina. Sklenici postavte na tác nebo misku někam, kde není zima (ale ne na přímé slunce) a  nechte zelí kvasit cca 7-10 dní (použijete-li rané zelí, tak cca 5-6 dní).

Poznámky

U nás doma  se takto naloženému zelí přezdívá "merkaptan", kvůli poměrně výrazné "vůni". Přes tuto "vůni" ho milujeme a to ve variantě s chilli  (kterou kupodivu jedí i malé děti).

Je vynikající jako příloha k masu, nebo všude tam, kde se obvykle používají kyselé okurky. Je plné vitamínů a probiotik, takže v zimě výborně slouží jako prevence nemocí.

Další rady a tipy týkající se kvašení zeleniny

Autor receptu

Eva Cerniňáková